Оторизиран магазин ✆070020826 / 0876816333

BGN
  • EUR
  • BGN
Марки и Меню

0

Вижте всички статии

Консерванти в козметиката

Консерванти в козметиката

Консерванти в козметиката

Толкова много е казано за вредните компоненти в състава на козметичните продукти, че много от нас се ужасяват да се докоснат до козметика с надпис "пропиленгликол" (Е1520). Друга част от дамите са полудели по козметиката с надпис "Био", "Еко", "Органична". Но спасяват ли те вашата кожа и коса? Надявам се да дадем отговор на този въпрос, чрез тази статия. 

Еко козметиката трябва да съдържа в състава си 50% природни компоненти и 95% от тези компоненти трябва да бъдат естествени. В екологичната козметиката трябва да отсъстват: парабени (метил, пропил, бутил), лаурил сулфат, пропилен гликол, вазелини, оцветители, ароматизатори. Но всички ли са готови за употреба на качествена козметика без аромати?!

Много хора не си представят, че шампоана или маската за коса могат да имат неприятна миризма. И я свързват с ниско качество на продукта. За съжаление, заради същата неинформираност много от тях се отказват от шампоани в състава на които има наличие на лаурил сулфат. Трябва да се разбере, че лаурил сулфат се използва в добрата козметика ограничено, без да се надвишава дозата на нормата. При това, именно така наречените "консерванти" няма да позволят козметиката да се развали по-рано от предвиденото и ще я защити от патогенни микроби.

Ето защо е позволено в състава на природната, натурална козметика да има 5%  ненатурални съставки. 

Непременно обърнете внимание на продукта, който избирате: пропилен гликол в състава на шампоана не е толкова опасен, колкото примерно в един крем за лице!

Лосион за лице в никакъв случай не трябва да съдържа техническо масло, тъй като то може да образува филм, устойчив на атмосферни влияния и заключва влагата в кожата. Тя се напуква и става суха. Всичко това води до дерматит, лющене и разнообразни дерматологични проблеми. Много некачествени лосиони могат да доведат до необратими процеси в кожата.

Да изберете крем, който е подходящ за вашата кожа не е лесно.

Трябва да се отчете всичко: сезон, време на денонощието, състоянието и вида на кожата, възраст. Но нещо, което няма място във вашия крем за лице, това е пропилен гликола!

Той не просто е причина за дерматит и води до алергични реакции на организма, но често на тези, които страдат от стомашно-чревни проблеми, този компонент носи непоправими вреди! Именно пропилен гликол и системната му употреба води до нарушения на функциите на черния дроб и бъбреците.

Специалистите препоръчват да се използват омекотяващи кремове с цинков оксид. Този крем ще допринесе за обновяването на кожните клетки и лесно ще успокои зачервяването. Не се страхувайте от думите "цинков оксид". Количеството на този компонент в кремовете е точно толкова, колкото е необходимо на кожата, за да се възстанови до сутринта. 

Въпросът за избор на дезодорант е най-болезнен! 

Именно той съдържа маса вредни консерванти и замърсители на околната среда. Но най-неприятни последици може да има от наличието в дезодорантите на парабени и фталати.

Парабените са консерванти, които удължават срока на годност на козметиката. Най-често те се съдържат в продуктите против изпотяване. Парабените, по време на отделянето на пот проникват в кръвта и лимфата. Може да предизвикат рак на гърдата и алергии. Изследвания показват, че парабените влияят на ускорено стареене на кожата. Фталатите са още една неприятна страна на дезодорантите. Те блокират процесите на регулиране на хормоните андрогени, като по този начин причиняват безплодие, импотентност и най-различни полови проблеми.

Най-сложен винаги е бил изборът на добър шампоан

Може би много дами са чували за вредата на лаурил сулфата в шампоаните. Всъщност, в козметиката това е един от малкото консерванти, които се добавят в шампоаните именно в такова количество, което да може да ги съхрани за определен срок. В евтините шампоани количеството емулгатори надвишава нормата, при тях производителят предлага ниска цена за неприемливо ниско качество. 

При изборът на шампоан нека не ви плаши лаурил сулфат в състава му, а се информирайте за количеството на сулфатите в шампоана. Изследвания на СIR (Cosmetic Ingridients Review) показват, че лаурил сулфат в концентрация от 2% предизвиква дразнене само при няколко реципиента. Въпреки това, постоянното използване на лаурил сулфат не се препоръчва, защото той има свойството да се натрупва в клетките на кожата.

В последно време с популярност се ползват продуктите за растеж на миглите. И когато чуят за ефективността на действието на простагландините, дамите веднага купуват продукта за растеж на миглите.

Какво трябва да знаете за простагландините!? Простагландинът е хормон подобно вещество и основното им действие е стимулиране на възпалението на клетъчно ниво. Но производителите на средствата за растеж на миглите премълчават за чести алергични реакции. Ако при вас се наблюдава падане на миглите или се интересувате от интензивен растеж на миглите, отдайте предпочитание на по-противоалергичен разговор с пептиди.

И в заключение малко за грижата за косата. Малко продукти могат да гарантират поне минимална сигурност за вашата коса, а продуктите за фиксация са съвсем отделна тема. Единствената ахилесова пета за всички жени е лакът за коса. Избирайки лак за коса, запознайте се със състава внимателно: формалдехидът е мощен токсин, който често се използва от безскрупулни производители на козметика. Той причинява поражение на дихателната система, до астма, а също и кожни язви. Бъдете внимателни и избирайте само най-добрата качествена козметика.

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
  • Михаела
    Тази статия е доста неграмотно написана,лаурил сулфата не е консервант...
    Отговори ›
  • Мария
    Пишете за лаурил сулфат, но нищо не прочетох за опасният methylisothiazolinone. Напишете го в гугъл и ще видите за какво иде реч. Мой приятел (химик) от Дания ми забрани да купувам продукти ,ако го има в състава им. За съжаление любимата ми марка го ползва.
    Отговори ›
  • Елена Александрова
    простагландините не са хормоноподобни вещества и тяхната основна функция не е да стимулират растежа на клетъчно ниво. А ако ползвате подобен продукт най-малкият ви проблем ще са алергичните реакции - хлътване на окото, промяна на цвета на окото и прочее са едни от най-тежките нежелани лекарствени реакции, които често са необратими. И какъв формалдехид ви гони в аерозолите - той е абсолютно забранен за използване в аерозолни продукти съгласно европейските директиви!! Постарайте се малко статиите ви да отразяват точно нещата, предполагам много хора ги четат и така се разждат поредните митове.
    Отговори ›
«1»

Подари си красота със съветите ни...

Пролетна грижа за кожата или как правилно да се подговим за лятото

20 Мар 2024
 Зимният студ, сухият въздух и вятърът са си свършили работата. Защитният слой на кожата е изтънял....

КАЖЕТЕ СТОП НА КОСОПАДА - ЕСЕННАТА ГРИЖА, КОЯТО ВСЯКА ДАМА ТРЯБВА ДА ПОЛАГА

14 Окт 2023
ЕСЕНЕН КОСОПАД - КАК ДА СЕ СПРАВИМ С НЕГО И КАКВИ ПРОДУКТИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ?

Актуалните цветове на косата за есен 2023: Топ тенденции и съвети

19 Сеп 2023
Ако сте готови да смените цвета на косата си и да се подготвите за есенната сезона, не пропускайте този изчерпателен преглед 

Ние от ARLEN подкрепяме художествената гимнастика и красивия спорт на златните ни момичета

13 Сеп 2023
За поредна година Арлен стана партньор на традиционния турнир "Diamond Cup ", който показва най-добрите млади български гимнастички с прекрасно изигра...

Защо е важно да използваме слънцезащита за коса?

04 Юни 2023
Точно както кожата може да прегрее и изгори, същото може да се случи и с косата ни. Затова, да се грижим за слънцезащитата на косата е от съществено з...