Оторизиран магазин ✆070020826 / 0876816333

BGN
  • EUR
  • BGN
Марки и Меню

0

Вижте всички статии

Козметиката със силикони - вредна или не?

Козметиката със силикони - вредна или не?

Течният силикон е получен през 1961 г. от американски учени и оттогава широко се прилага, както в медицината, така и в козметологията. 

 

Почти всички знаят, че с помощта на силиконови импланти може да се коригира фигурата, но за свойствата на тази съставка в козметиката не е известно много.

 

Днес около 50% от всички козметични средства съдържат в състава си различни силикони. Благодарение на тях след използването на дезодоранти върху кожата не остава бял налеп, а след прилагането на шампоан, в състава на който влизат силикони, косата става гладка и блестяща.

 

Силиконите са безвредни, не предизвикват алергии и възпаление на кожата, не проникват във вътрешните органи на човека, не могат да служат като причина за онкологични, автоимунни и заболявания на съединителната тъкан, неврологични нарушения и интоксикация.

Използват се главно в продуктите за грижа за косата, а също и декоративната козметика. Именно силиконите създават защитен филм върху косата, заглаждат цъфналите краища на косата, служат за фиксиране на прически и придават на косата привлекателен блясък.

Силиконите в козметиката

 

1.     В продукти за грижа за косата

Най-разпространените продукти, съдържащи различни силикони, са шампоаните и средствата за грижа за косата. Благодарение на поддържащите силиконови добавки, дори и най-слабата коса отново може да стане блестяща и копринена. Летливи силиконови масла равномерно се разпределят по повърхността на косата, приглаждат неравенствата и внимателно обвиват косъма. Косата придобива защитна капсула, а дишането на скалпа не е нарушено, тъй като през тази защитна силиконова обвивка лесно прониква кислород и влага.

Всички средства за грижа за косата, съдържащи силикони, придават блясък и улесняват разресването и фризирането.

2.     Силикони се съдържат и в декоративната козметика

В спиралите за мигли допринасят за по-равномерно разпределение на пигмента. Предпазват миглите и им придават леко проблясващ ефект. В червилата и продуктите за устни силиконите осигуряват на устните равномерна гланцова повърхност и блясък, създавайки ефекта на влажните устни. С тях декоративната козметика е станала по-устойчива и няма проблем с водата.

 

Дезодорантите и средствата за тен също съдържат в състава си силикони. Те допринасят за по-равномерно и комфортно разпределение на продукта и предотвратяват появата на бели петна по кожата и дрехите. Дезодоранти и средствата за тен със силикони са водоустойчиви.

 

Силикони се използват като сгъстител при производството на лосиони, кремове, гелове и т.н. Добавянето на силикон помага да се направи крема по-малко мазен и лепкав, по-лесно се нанася и разпределя по повърхността на кожата. При това силиконовият филм не пречи на кожата да диша, предпазва я от природни и токсични дразнители. Кожата става по-мека, нежна, гладка и кадифена.

Силиконите – вредни или не?

Според някои специалисти поради факта, че силиконът обвива всеки косъм, косата се изтощава, става слаба, чуплива. Губи обем, става тежка и слабо се поддава на обработка. А злоупотребата с подобен вид козметика със силикони трябва да е прецизирана и внимателна, за да не доведе до проблеми.

 

Въпреки това, последните изследвания са доказали, че силиконите не проникват във вътрешността на косъма, тъй като техните молекули са твърде големи, за да проникнат в тъканта. Струва си да се помни, че силиконите не оказват терапевтичен ефект, а създават моментен ефект на блясък и гладкост, който се загубва след като сте спрели да ползвате средствата, в чиито състав влизат силикони.

 

При честа употреба на такива средства, силиконите могат да се натрупат твърде по повърхността на космите и те ще престанат да получават необходимото хранене, ще станат по-тежки и крехки. Но това може да се случи само в случай, ако наистина прекалявате с неразтворими силикони!

 

За да запазите косата си, отделете настрани козметичните средства в които съдържанието на силикони надхвърля 50%. Ако процентът на силикон в продукта не е по-голям от 45%, няма от какво да се притеснявате! Ако използвате средства, съдържащи неразтворими силикони, веднъж в седмицата използвайте специален дълбоко почистващ шампоан, който отмива излишния силикон.

 

Що се отнася до декоративната козметика, то оптималното количество силикон в състава е до 8% като негативен ефект няма да има, а по-скоро обратното. При това съотношение силиконовият филм позволява на кожата да диша като същевременно я предпазва от вредното въздействие на околната среда и токсични дразнители.

Използвайки средства, съдържащи силикони помнете думите на основателя на фармакологията Парацелз: „Всичко е отрова и всичко е лекарство; и едното, и другото зависят от дозата.“

 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари

Подари си красота със съветите ни...

Пролетна грижа за кожата или как правилно да се подговим за лятото

20 Мар 2024
 Зимният студ, сухият въздух и вятърът са си свършили работата. Защитният слой на кожата е изтънял....

КАЖЕТЕ СТОП НА КОСОПАДА - ЕСЕННАТА ГРИЖА, КОЯТО ВСЯКА ДАМА ТРЯБВА ДА ПОЛАГА

14 Окт 2023
ЕСЕНЕН КОСОПАД - КАК ДА СЕ СПРАВИМ С НЕГО И КАКВИ ПРОДУКТИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ?

Актуалните цветове на косата за есен 2023: Топ тенденции и съвети

19 Сеп 2023
Ако сте готови да смените цвета на косата си и да се подготвите за есенната сезона, не пропускайте този изчерпателен преглед 

Ние от ARLEN подкрепяме художествената гимнастика и красивия спорт на златните ни момичета

13 Сеп 2023
За поредна година Арлен стана партньор на традиционния турнир "Diamond Cup ", който показва най-добрите млади български гимнастички с прекрасно изигра...

Защо е важно да използваме слънцезащита за коса?

04 Юни 2023
Точно както кожата може да прегрее и изгори, същото може да се случи и с косата ни. Затова, да се грижим за слънцезащитата на косата е от съществено з...